niedziela, 13 marca 2011

Kurs na "smakowitą" babeczkę autorstwa agga.kow

Jako, że bohaterem marca jest babeczka, chciałyśmy zaprezentować świetny kurs na przestrzenną babeczkę, przygotowany przez agga.kow na forumowy konkurs.

1. Potrzebne materiały:
- nożyczki zwykłe;
- nożyczki z wzorkiem;
- nożyk do tapet;
- cyrkiel;
- linijka;
- ołówek;
- klej magic
- nóż taki do masła- będzie potrzebny do bigowania, można użyć czegoś innego, jeśli macie jakieś inne sprawdzone sposoby, by ułatwić sobie zaginanie papieru;
- dla ułatwienia dziurkacz- koło- 5cm (ale nie koniecznie);
- 4 kwadraty z kolorowego papieru:
a) 21cmx21cm- na foremkę babeczki,
b) 13cmx13cm, 9cmx9cm oraz 5cmx5cm- na babeczkę (moja mała rada- najlepiej jeśli będzie to papier o niskiej gramaturze, gruby papier nie za bardzo się sprawdzi)
- kawałek tektury modelarskiej;
- kartka z bloku technicznego
- 1m, ale dla pewności nawet więcej wstążki, takiej o grubości 1cm
- nici pod kolor wstążki
- igła 

 
 2. Bierzemy największy kwadrat i rysujemy przekątne, by znaleźć środek. Cyrklem rysujemy koło o promieniu 10cm, a w środku niego, drugie mniejsze o promieniu 5cm. 

3. Wycinamy duże koło nożyczkami z wzorkiem. Jeśli takich nie mamy, można użyć zwykłych, ale wtedy trzeba na obwodzie koła zaznaczyć sobie 0,5cm odcinki, które będą potrzebne do zaznaczenia linii zagięć.
4. Bierzemy linijkę i przykładamy od środka koła do każdego „wcięcia” lub zaznaczonego punku. Tępą stroną noża bigujemy miejsca zagięć. Nie musimy tego robić do samego środka, wystarczy do mniejszego koła. 


5. Przecinamy nasze koło wzdłuż jednego z rowków, wycinamy mniejsze koło i zaginamy harmonijkę. 

6. Teraz będziemy sklejać naszą foremkę. Można skleić ze sobą bezpośrednio dwa końce, ale wtedy foremka będzie zbyt szeroka. Dlatego ja ją skleiłam na zakładkę. Posmarowałam klejem około 10 zagięć harmonijki i skleiłam. 


7. Teraz musimy trochę usztywnić naszą foremkę. Wycinamy kilka pasków w kartki z bloku technicznego, technicznego szerokości 1,5cm i tniemy je na około 3cm kawałki. Smarujemy grubo magiciem i przyklejamy tak jak na zdjęciu, około 1cm poniżej górnej krawędzi foremki.

8. W ten sam sposób oklejamy foremkę na samym dole- tu przyklejamy paseczki przy samej krawędzi. 

9. Wycinamy z kartki z bloku technicznego dziurkaczem (lub cyrklem) koło, które będzie dnem naszej foremki. Co około 1cm robimy 0,5cm nacięcie na obwodzie naszego koła i lekko zaginamy, tak jak na zdjęciu. 

10. Zewnętrzną stronę zagięć smarujemy klejem i władamy do środka naszej foremki, na sam spód, do oporu. Przyklejamy do ścianek foremki. 
 11. Z tekturki wycinamy koło o średnicy około 4cm. Można tak na oko. Usztywnimy tym dół foremki. Smarujemy klejem i przyklejamy na spód foremki. 
Teraz możemy sobie zrobić chwilkę przerwy, aby wszystko dobrze przeschło.

12. Przygotowujemy z bloku technicznego dwa paski o wymiarach 1,5cm x15cm. Przyklejamy je tak jak na zdjęciach. Będzie to stelaż na naszą babeczkę. 

13. Zabieramy się za robienie góry naszej babeczki. Bierzemy największy z przygotowanych wcześniej kwadratów. Rysujemy przekątne, a następnie długość każdego boku dzielimy na pół i łączymy ze sobą kreską przechodzącą przez środek, utworzony z dwóch przekątnych. Czyli tak jakbyśmy chciały podzielić kwadratowy tort na 8 kawałków. Najlepiej zobrazuje to jednak zdjęcie. 

Następnie rysujemy cyrklem koło o promieniu 6cm.

Wycinamy koło i tniemy wzdłuż namalowanych linii prawie do samego środka. Zostawiając około 1cm nieprzeciętny. A następnie każdy z powstałych kawałków w taki sam sposób przecinamy na pół, powstanie nam wówczas koło podzielone na 16 części. 


14. Robimy kleks kleju na środku naszego koła i przyklejamy na nasz stelaż. 

Czekamy, aż dobrze wyschnie.

15. Za ten czas przygotowujemy sobie pozostałe dwie części babeczki. W ten sam sposób, co na poprzednim kwadracie, dzielimy każdy na 8 części. Z większego kwadratu wycinamy koło o promieniu 4cm, z mniejszego o promieniu 2cm. Oba wycinamy nożyczkami z wzorkiem. Tak samo jak poprzednio nacinamy linie, z tą jednak różnicą, że tniemy tylko na 8 kawałków. 


16. Wracamy do naszej babeczki. Będziemy teraz mocować jej pierwszą warstwę. Smarujemy klejem lewy róg jednego z 16stu elementów- tak jak na zdjęciu… 

… i przyklejamy do środka naszej foremki. 

W ten sam sposób robimy z wszystkimi elementami, posuwając się w prawą stronę. Smarujemy jednak klejem nie tylko zewnętrzny lewy róg, ale również wewnętrzny i zakładamy jeden element na drugi. 

Trzeba do tego użyć sporo kleju, dlatego tak jak nawet widać na zdjęciu, może on nam się rozmazać i wyjść poza brzegi foremki, ale się tym nie przejmujemy, ponieważ w późniejszym etapie pracy zamaskujemy to.

17. Następnie bierzemy nasze mniejsze, wcześniej przygotowane i pocięte kółko, przyklejamy je na górę i postępujemy tak jak poprzednio. Przyklejamy pierwszy element i zakładamy kolejne jeden na drugi. 

18. Już prawie ostatni krok. Bierzemy wstążkę, nawlekamy pojedynczo nić na igłę i przeszywamy wstążkę przez jej środek pod skosem. Tak jak na zdjęciu. 

Kiedy obszyjemy tak już kawałek, marszczymy wstążkę i przykładamy na górę foremki, jeśli jest za krótka szyjemy znów i sprawdzamy. Około metr wstążki powinien wystarczyć, ale to zależy od tego jak ciasno ją zmarszczymy, dlatego lepiej przygotować sobie dłuższy kawałek. Kiedy osiągniemy już potrzebną długość, odcinamy końcówkę i zszywamy ze sobą dwa końce.
Przyklejamy na foremkę. Ja użyłam do tego magica i się sprawdził, ale na pewno dobry też będzie klej na ciepło. I babeczka gotowa !

Teraz wystarczy ją ozdobić wg własnego pomysłu. Moja wygląda tak:                   

2 komentarze:

Lady Aga pisze...

Ale po co robić taką babeczkę???

salianka pisze...

super pomysł , dzięki!!!!!!!!!!!